Erik Anja seisis avavee 10 km Euroopa juunioride MV-l silmitsi loodusjõududega

Erik Anja startis 4. juunil 2022 Portugalis Euroopa juunioride meistrivõistlustel 10 km avaveeujumises.

3.–5. juunil Portugalis, Setubalis toimunud Euroopa juunioride meistrivõistlustel  avaveeujumises oli võistlemas kaks Eesti ujujat, Ujumise Spordiklubist Erik Anja ja Saksamaal elav Jaan Pasko.

Pildil Eesti JEMi koondis – vasakult treener Sander Paavo, Erik Anja, Jaan Pasko ja treener Sergei Pasko.

Erik Anja seekord 10 km distantsil enda aega ametlikku protokolli kirja ei saanud, sest ta lõpetas esimest lõpetajast üle 30 minutit hiljem. FINA reegel avaveeujumise 10 km distantsi kohta ütleb, et kui esimene ujuja lõpetab, siis on teistel ujujatel aega 30 minutit finišeerimiseks. Erikul läks 2 minutit ja 38 sekundit üle ajalimiidi.

Anja sõnul oli esimesed kaks ringi hea ujuda, aga siis pöördus hoovus esimese sirge peal vastu ning muutis liikumise väga raskeks. Samas tõenäoliselt esimestele finišeeriatele aitas kaasa, kuna nende aeg oli kiirem kui Tokyo Olümpiamängude medalistidel.

Setubali võistlusi ja avaveeujumist üldiselt kommenteeris kohapeal olnud treener Sander Paavo:

Eesti avaveeujujad on pigem olnud erinevatel tiitlivõistulstel teises kümnes, kuna konkurents on avavees väga tihe. See on tingitud sellest, et treenitud on füüsiliselt vägale heale tasemele, kuid siis tuleb mängu ujumise taktika, närvid ja kogemused.

Tihti võib olla nii, et esimesena lõpetanud ujuja et pruugi üldse võistluse ajal olla liider, vaid lõpusprindis teinud õigel hetkel õige otsuse ja kiirendanud. Tihtipeale võivad 30 parimat ujujat olla 1–10 sekundi sees. Eestlaste avaveeujumine hakkab paremaks minema. Jaan tõestas et Eesti avaveeujujad on võimelised võitlema ka heade kohtade eest avavees.

Avaveeujumine on väga keeruline ala, kuna iga võistlus on erinevad tingimused ja avavees võib kõike juhtuda, ühel päeval oled esimene teisel päeval võid olla hoopis tagapool.

Millal me medalini jõuame, seda ei oska öelda, aga kui teha korraliku tööd, ning hea õnnestumise korral, on kõik võimalik.

Võistlus oli väga hästi korraldatud. Kiidusõnad korraldajatele: nii LEN-ile kui Portugali ujumisliidule. Setubali avaveeujumise rada on maailma raskeim lainete ja hoovuste tõttu.

Teamleaderite kohtumisel anti väga korralik ülevaade ilmast, nimelt mis kell hoovused trassil vahetuvad ning millal peavad olema ujujad valmis raskusteks.

Nägin ka oma silmaga ära, kui kiiresti võib ookeanis veetase tõusta, nimelt tund aega enne võistlust sai jootmispontoonile minna kuiva jalaga, aga ujujad läksid starti juba märja jalaga. Võistlustel oli tagatud väga hea turvalisus: vees turvasid ujujaid ligi 12 mootoriga sõidukit + 20 kajakki. Üks ujuja toodigi kanderaamil välja.

Kokkuvõtteks ütleb Sander Paavo, et avaveeujumine on karm ala ning alati peab olema valmis ootamatusteks. See on aga selle ala ilu ja võlu. Erik Anja sai võistlustel suurepärase kogemuse.

Tulemused SIIN

Tänud Tartumaa Kultuurkapitalile toetamise eest ja EULile JEMi varustuse eest